به یاد مادرم،،غروب غم انگیز،،،،،،

این سایت به یادمادر هجرت کرده ام. است.با ذکر صلوات
خواص در مانی کدو

خواص کدو حلوایی

خواص کدو حلوایی

۱٫ سرشار از آنتی اکسیدان ها

یکی از شناخته شده ترین خواص کدو حلوایی بار آنتی اکسیدانی بالای آن است. محققان حتی آن را به عنوان یک ماده غذایی حاوی آنتی اکسیدان بالا توصیه می کنند که ممکن است در جامعه پزشکی به عنوان یک درمان طبیعی برای استرس اکسیداتیو استفاده شود.

احتمالاً واژه “آنتی اکسیدان” را در مورد غذاهای سالم متنوع زیاد شنیده اید اما چرا آنتی اکسیدان ها دقیقاً برای سلامت کلی شما اهمیت دارند؟ آنتی اکسیدان ها برای مبارزه با رادیکال های آزاد مفید هستند. رادیکال های آزاد ترکیبات مضری هستند که با عملکردهای مختلف بدن ایجاد می شوند. آنها همچنین ممکن است از طریق عوامل مختلف از جمله قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، خورشید یا فرآورده های غذایی فرآوری شده وارد بدن شوند.

در بدن کسی که رژیم غذایی متعادل و سالم می خورد، رادیکال های آزاد عملکردهای عادی خود را انجام می دهند و هرگونه تأثیر منفی که ممکن است داشته باشد، توسط آنتی اکسیدان ها خنثی می شود. با این حال، اگر رژیم غذایی شما پر از کالری خالی و مواد شیمیایی خطرناک است، یا اغلب وقت زیادی را زیر آفتاب می گذرانید و یا بدن خود را از طریق مواد آرایشی و دستگاه های مزمن غدد درون ریز در معرض مواد شیمیایی قرار می دهید، رادیکال های آزاد در بدن شما ممکن است باعث استرس اکسیداتیو شود. آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو با تعداد زیادی بیماری مرتبط است و به شدت با سرطان در ارتباط است.

پس نکته مهم این است که تا می توانید رژیم غذایی خود را با آنتی اکسیدان ها پر کنید، مانند آنهایی که در کدو حلوایی موجود هستند.

آنتی اکسیدان ها انواع مختلفی دارند و نوع موجود در کدو حلوایی شامل سه کاروتنوئید متفاوت است. این مواد مغذی آنتی اکسیدان محلول در چربی هستند به این معنی که در صورت همراه شدن با منابع چربی مانند آووکادو یا روغن زیتون، آنها به بهترین وجه جذب بدن می شوند. کدو حلوایی حاوی مقدار زیادی ویتامین A است که منبع آنتی اکسیدان های فوق العاده بتاکاروتن، آلفاکاروتن و بتا کریپتوکسانتین است که با کاهش التهاب و پیشگیری از سرطان های خاص مرتبط هستند.

یکی از دلایل مهم دریافت مقدار توصیه شده ویتامین A (و بیشتر) از غذای به جای مکمل ها این است که ویتامین A هنگام مصرف در مکمل ها به مقدار بسیار زیاد می تواند سمی باشد. با این حال، ویتامین A در رژیم غذایی سمی نیست، زیرا بدن شما فقط آنچه را که نیاز دارد جذب می کند و از آن استفاده می کند.

یکی دیگر از مواد مغذی مفید مرتبط با آنتی اکسیدان موجود در کدو حلوایی منگنز است که در واکنش های آنزیمی آنتی اکسیدان های مختلف کمک می کند.

۲٫ خواص کدو حلوایی در تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب

آیا می دانستید کدو حلوایی حاوی مقدار زیادی بتاکاروتن است؟ بتاکاروتن موجود در این میوه خامه ای سیستم ایمنی را تقویت می کند و به شما در مبارزه با بیماری ها کمک خواهد کرد.

ویتامین A موجود در کدو حلوایی هم مسئول تقویت کننده سیستم ایمنی است. اگرچه توانایی مقابله با بیماری های ترسناکی مانند سرطان و اختلالات خود ایمنی را دارد اما می تواند به جلوگیری از سرماخوردگی و سایر عفونت ها نیز کمک کند. بخشی از این محافظت در برابر تعداد زیادی از عفونت ها و بیماری ها به این دلیل است که ویتامین A باعث کاهش التهاب می شود که ریشه بیشتر بیماری هاست. سیستم ایمنی بدن را متعادل نگه دارید و با خوردن غذاهای سرشار از ویتامین A، التهاب را کاهش دهید.

مواد مغذی حیاتی در همینجا متوقف نمی شوند. کدو حلوایی همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است، یکی دیگر از تقویت کننده های سیستم ایمنی بدن که نه تنها به پیشگیری و معالجه سرماخوردگی کمک می کند بلکه از ایجاد مشکلات جدی تر از عفونت های رایج مانند ذات الریه و عفونت های ریه نیز می کاهد یا آن ها را مهار می کند.

۳٫ خواص کدو حلوایی در جلوگیری و مبارزه با برخی از سرطان ها

بیشتر غذاهای فوق العاده، توانایی مقابله با سرطان را دارند یا از خصوصیات پیشگیری از سرطان برخوردار هستند و کدو حلوایی نیز از این قاعده مستثنی نیست. این بدان دلیل است که بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، رساندن مواد مغذی به بدن است که آن را سالم و قادر به مقابله با عفونت و بیماری می کند.

یک پروتئین در کدو حلوایی وجود دارد که رشد سلولهای ملانوما (سرطان پوست) را مهار می کند و آن را به یک عامل ضد سرطان قوی تبدیل می کند. علاوه بر این، مقدار ویتامین C موجود در کدو حلوایی ممکن است در معالجه سرطان ریه و تخمدان مفید باشد، همچنین به داروهای شیمی درمانی کمک می کند سلول های سرطانی را به طور موثری هدف قرار دهند بدون اینکه به سلول های دیگر آسیب برساند.

۴٫ خواص کدو حلوایی در حفظ سلامت استخوان ها

کدو حلوایی همچنین می تواند به شما در حفظ استخوان های سالم و قوی کمک کند. محتوای بالای پتاسیم موجود در این میوه دلیل داشتن استخوان های قوی تر است زیرا مقادیر بالای پتاسیم با استخوان های متراکم تر مرتبط است، حتی در زنان یائسه و مردان مسن که هر دوی آنها اغلب دارای استخوان های شکننده تر هستند و در معرض خطر بیشتر پوکی استخوان قرار دارند.

منگنز موجود در کدو حلوایی هم برای سلامتی استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان به ویژه در خانم هایی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند مفید است.

Leave a Reply

آمار سایت

حدیث روز

ساعت

شعر 2

برترین شاعر و برترین شعر ماه ایران را بشناسید اگر شما هم شاعر هستید اقدام کنید عضویت رایگان

یا مولا علی

سایت شعر لوجنک

ديدگاههاي اخير