به یاد مادرم،،غروب غم انگیز،،،،،،

این سایت به یادمادر هجرت کرده ام. است.با ذکر صلوات
آمادگی برای زلزله..

آشنایى با ساک و جعبه امداد و نجات زلزله

شما مى توانید با صرف مبلغ اندکى یک ساک امدادى براى خود تهیه کنید. این ساک باید حداقل داراى لوازم زیر باشد:

۱ـ چند ظرف آب معدنى و غذاهاى کنسرو شده که بتواند شما را براى حداقل سه روز تأمین نماید.

۲ـ یک سرى از داروهایى که توسط افراد خانواده هر روز مصرف مى شود همچون داروهاى: «فشارقند ـ دیابت ـ قلب و …» به همراه لوازم کمکهاى اولیه

۳ـ چراغ قوه ـ شمع ـ کبریت

۴ـ چاقو ـ بشقاب و قاشق ـ در بازکن ـ ظروف یکبار مصرف و کیسه فریزر (با کشیدن کیسه فریزر بر روى بشقاب مى توانید از یک بشقاب براى دفعات زیادى بدون نیاز به شستشو استفاده کنید)

۵ـ مواد شستشو و ضدعفونى کننده و گندزدا

۶ـ کیسه زباله بزرگ از نوع مرغوب (محکم و کلفت: از این کیسه مى توانید به جز زباله در مواقع لزوم به عنوان بادگیر و یا بارانى استفاده کنید)

۷ـ لباس گرم و لباس زیر براى افراد خانواده و خصوصاً نوزادان و لوازم بهداشتى بانوان (نوار بهداشتى و …)

۸ـ یک سوت براى زنده یابى (در صورتى که خداى ناکرده عزیزى در زیر آوار باشد صداى سوت بهتر به زیر آوار منتقل مى گردد تا صداى انسان و یا حتى فریادزدن)

۹ـ یک نقشه شهر با جانمایى بیمارستان و مراکز دولتى مرتبط با زلزله که باید قبل از زلزله با کمک افراد خانواده تهیه کنید.

۱۰ـ اسناد مهم و شماره تلفن هاى ضرورى

۱۱ـ یک رادیو ترانزیستورى به همراه باطرى

این ساک را یا در خارج از منزل (صندوق عقب ماشین به شرطى که در پارکینگ نباشد) و یا در مسیر خروج از منزل قراردهید تا به راحتى بتوان از منزل خارج نمود.

و اما در صورتى که بخواهید به صورتى کامل به لوازم امدادى بپردازید لازم است با استفاده از یک جعبه فلزى محکم لوازم و تجهیزات لازم را براى پس از زلزله در حیاط منزل خود نگهدارى کنید. این جعبه باید در محلى نصب شود که پس از زلزله در دسترس باشد. لیستى از لوازم را در زیر خواهید دید اما توجه داشته باشید که لوازم ذکر شده داراى چه کاربردهایى مى تواند باشد براى آشنایى با نحوه استفاده از آنها به بخش نحوه استفاده از تجهیزات انفرادى سایت مراجعه کنید و حتماً از آن یک کپى بگیرید و در جعبه امداد و نجات خود قرار دهید. لیست لوازم به شرح زیر مى باشد:

کلاه ایمنى، کپسول آتش نشانى، چراغ قوه، آب معدنى حداقل یک بسته شش عددى براى یک خانواده چهار نفره براى دو روز، انواع کنسرو، گردو، کشمش، نخودچى، چاقو، چنگال، قاشق، ناخن گیر، پتو، رادیو ترانزیستورى، یک بسته الکل جامد، یک نقشه شهر، لباس زیر، کیف کمکهاى اولیه با اضافه نمودن موارد (قرصهاى مسکن، تب بر، کرمهاى ضد قارچ و ضد عفونى کننده براى بانوان، کرم ضد آفتاب براى مناطق گرم، باند، مواد ضد عفونى کننده، کرمهاى ضد درد)، اگر کودک دارید لوازم کودک، چند متر نایلون با عرض شش متر حداقل براى ساخت یک چادر موقت، ماژیک، قلم و کاغذ، دیلم کوتاه، بیل دسته کوتاه، کلنگ، قرقره و طناب پنبه اى، یک شیشه الکل یا نفت، مقدارى پول نقد، آینه، فتوکپى از اسناد شخصى خودتان بنا بر تشخیص، سوت، شماره تلفنهاى مورد نیاز خصوصاً شماره تلفنهاى بستگانتان، خشکبار……..

طبیعت دست بر دعا خواهان زلزله ای باشد
   آمادگی برای زلزله : قبل از زلزله چه باید کرد؟ برو به بالای صفحه
   آمادگی فردی :  
باید به کارهایی که به هنگام زلزله انجام خواهید داد کاملا فکر کنید. ممکن است در منزل و یا در سالن اجتماعات، در حال تماشای تئاتر، در استادیوم، با دوستانتان، در حال زانندگی و یا مشغول انجام سایر کارهای روزمره باشید. برنامه ریزی و آمادگی باعث میشود که شما بهنگام زلزله فردی خونسرد و آرام ولی موثر باشید. باید نزدیکترین مراکز  امداد و نجات مانند کلنیکها، آتشنشانی و مراکز پلیس را بشناسید.
یک کیف شامل ضروریترین وسایل را آماده کرده و در یک مکان امن و قابل دسترس قرار دهید تا بعد از زلزله مورد استفاده قرار دهید. مهمترین نیازها بعد از زلزله عبارتند از: تغذیه، بهداشت، عملیات نجات و کمک به دیگران که برای این عملیات نیاز به ادواتی داریم که جمع آوری آنها بعد از زلزله ممکن است غیر ممکن باشد. پس بهتر است آنها را قبل از وقوع زلزله آماده کنیم و در یک کیسه و در یک مکان امن قرار دهید.
با این تجهیزات شما میتوانید خود و خانواده خود را بعد از زلزله تا رسیدن نیروهای امداد و نجات تا هفتاد و دو ساعت و یا بیشتر در خانه، محل کار و یا اتومبیل خود حفظ کنید.شما باید مایحتاج خود را بر اساس تشخیص خود در منزل، محل کار و در اتومبیل شخصیتان آماده نمایید.
 
  وسایل ضروری  
۱٫ جعبه کمکهای اولیه شامل باند و گاز، ابزار استریل، پماد سوختگی، آنتی بیوتیک، آسپرین، یک قیچی کوچک، قطره چشمی، و داروهای مورد نیاز که هر کدام از اعضای خانواده بطور معمول در آن استفاده می کنند.
۲٫ یک دفتر یادداشت، شامل شماره تلفن های ضروری مراکز امداد و نجات چراغ قوه و باتریهای تازه
۳٫ رادیوی ترانزیستوری با باتری های شارژ شده.
۴٫ یک کپسول کوچک آتش خاموش کن
۵٫ دستکش ضخیم و کفش سبک
۶٫ وسایل بهداشت فردی مانند حوله، صابون، مسواک، خمیر دندان، پودر شوینده، دستمال
۷٫ انبردست و پیچ گوشتی، بیل و یک کلنگ کوچک
۸٫ آب حداقل ۴ لیتر آب برای هرکدام از افراد در یک ظرف نشک ذخیره کنید. ظرفها باید بصورت مرتب از نظر تازگی و سلامت کنترل شده و تعویض شونده.
. مواد غذایی، شامل برای سه روز بر اساس تعداد اعضای خانواده مانند غذاهای کنسروی، کمپوت، بیسکویت، آب نبات و غیره.

 

 

توصیه‌های ایمنی هنگام وقوع زلزله برای چند مکان عمومی

در این قسمت به شما می آموزیم چنانچه در اماکن عمومی باشید، چگونه خود را در برابر خطرات ناشی از زلزله ایمن سازید.

در محیط باز:

·      اگر در پیاده روی نزدیک ساختمان هستید در زیر چهارچوب درها، درهای مغازه‌ها و یا ساختمانها پناه بگیرید و خود را از اشیایی مانند آجر، سنگ نما، شیشه و تزیینات ساختمان که امکان ریخته شدن دارند محفوظ نگه دارید

·         در فضای باز، دور از بالکن‌های ساختمانها، درختان، دیوارهای شکسته و وسایل در حال سقوط و ویترین شیشه‌ای مغازه‌ها پناه بگیرید

·         در خیابانها از ساختمانهای بلند، پلهای روگذر، سیم های فشار قوی و تیرهای چراغ برق دوری کنید

·         در خیابانها و کوچه‌های باریک نزدیک دیوار خارجی یک ساختمان ترجیحاً یک طبقه بنشینید و دستها را روی سر و گردن خود قرار دهید.

درون اتومبیل:

·         در هنگام وقوع زلزله اگر در حال رانندگی هستید، اتومبیل خود را متوقف کنید

·         مواظب باشید محل امن شما به دور از درختان، زیرپلهای عابر و سواره رو، تیرهای چراغ برق و سیم های برق قوی و ساختمانهای بلند باشد

·         درون اتومبیل بمانید و به صورت نشسته سرتان را به طرف پایین خم کرده و با دستها از سرتان محافظت کنید

·         رادیو اتومبیل را برای گرفتن اطلاعات باز نگه دارید و تا اتمام زلزله در اتومبیل باقی بمانید.

 

 

 

 

Leave a Reply

آمار سایت

حدیث روز

ساعت

شعر 2

برترین شاعر و برترین شعر ماه ایران را بشناسید اگر شما هم شاعر هستید اقدام کنید عضویت رایگان

یا مولا علی

سایت شعر لوجنک

ديدگاههاي اخير