به یاد مادرم،،غروب غم انگیز،،،،،،

این سایت به یادمادر هجرت کرده ام. است.با ذکر صلوات
آلودگی هوای عسلویه

 

آلودگی های عسلویه ۱۰۰ برابر تهران

پیش فرض آلودگی های عسلویه ۱۰۰ برابر تهران
کارشناسان هشدار می دهند:
آلودگی های عسلویه ۱۰۰ برابر تهران
کارشناسان محیط زیست، آلودگی شدید آب و خاک و تخریب ساحل در عسلویه را هولناک و ادامه این روند را نگران کننده ارزیابی می کنند.
آلودگی هوای عسلویه ۱۰۰ برابر تهران است. تولید مواد و پسماندهای شیمیایی و هدایت این مواد آلوده ‌کننده به سمت مشعل‌هایی که رو به آسمان عسلویه قد برافراشته‌اند، خطر ابتلاء به بیماری‌های تنفسی را افزایش داده است.
aدکتر محمد رضا فاطمی، مدیر گروه بیولوژی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد با اشاره به این موضوع و ابراز نگرانی از آلودگی بیش از اندازه این منطقه به خبرآنلاین می گوید:" متأسفانه با وجود آلودگی‌های خاک، آب و هوای این منطقه کاری برای آن صورت نگرفته و آلودگی‌ها هر روز بیشتر می‌شود تا آنجا که در حال حاضر آلودگی این منطقه ۱۰۰ برابر تهران است."
او با تاکید بر اینکه روی فاضلاب‌های این منطقه که غالبا صنعتی بوده و از آلودگی زیادی برخوردار است، هیچ نوع تصفیه‌ای صورت نمی‌گیرد، می افزود:" آلودگی‌های میکروبی ناشی از تخلیه فاضلاب به دریا نه تنها برای آبزیان و موجودات دریایی خطرناک است بلکه می‌تواند روی ساکنان منطقه تاثیرات نامطلوبی گذاشته و بیماری‌زا باشد."
مدیر گروه بیولوژی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، با اشاره به بی‌ مهری مسئولان نسبت به این منطقه آلوده، علت اصلی آلودگی این منطقه را حضور پالایشگاه‌هایی می‌داند که گازهای آلاینده آن بدون تصفیه خارج می‌شود.
به گفته فاطمی، در زمان راه‌اندازی این منطقه با این کاربری قرار بوده دستگاه‌های تصفیه در منطقه نصب شود که به ‌دلیل تحریم اقتصادی این کار انجام نشد و در حال حاضر آلودگی در منطقه منتشر می‌شود.
این متخصص محیط زیست با اشاره به اینکه در حال حاضر گازهای تصفیه نشده در منطقه سوزانده می‌شود، ادامه می دهد:" این موضوع باعث شدت آلودگی هوا در منطقه و در نتیجه بیماری‌های تنفسی – یکی از بیماری‌های شایع در میان افراد این منطقه – است.
فاطمی از باران به عنوان تهدید مهم این منطقه یاد می کند و می گوید:" خطر فراوانی که منطقه را تهدید می کند، بارش باران است که با وضعیت هوای منطقه شدیدترین باران اسیدی را رقم خواهد زد که برای ساکنان عسلویه بسیار خطرناک است."
استاد دانشگاه آزاد، با اشاره به تبخیر بسیار زیاد آب در این منطقه معتقد است:" این شرایط آب و هوایی باعث شده تا این منطقه با وجود برخورداری از نوعی خاک خاص، از این لحاظ هم آلوده باشد که باید هرچه سریع تر برای آن فکری کرد."
تخریب ساحل
محمد درویش، متخصص محیط زیست، نیز در گفت و گو با خبر آنلاین، از تخریب ساحل عسلویه برای بهره ‌برداری از آن خبر می دهد و بیان می کند:" خاک ‌ریزی برای افزایش ساحل به سمت دریا در حال حاضر در عسلویه از سوی مسئولان این منطقه در حال انجام است. با وجود اینکه مدت‌هاست در مورد شدت آلودگی این منطقه و خطرات و بیماری‌هایی که مردم به آن دچار شده‌اند، اخطار داده شده اما مسئولان محیط‌زیست نسبت به این موضوع سکوت کرده‌اند."
او ضمن ابراز نگرانی از این موضوع و همین‌طور پیشروی ساحل به سمت دریا و ساحل‌سازی‌ که در این منطقه در حال پیگیری است، ادامه می دهد:" کسی به این خطر که بیخ گوشمان است، توجه نمی‌کند مسئولان به‌دنبال احیای دریا به نفع ساحل هستند که این اتفاق باعث شده مهم‌ترین زیستگاه دریایی ایران در معرض خطر جدی قرار گیرد."
خاک هم آلوده است
آمارهای ارائه شده در سال ۸۸ در مورد آلودگی هوا در شهر صنعتی عسلویه نیز نشان‌دهنده افزایش میزان آلودگی است و تعداد فلزها ‌ در این منطقه به ۹۸عدد رسیده است. دکتر محمدرضا فاطمی به این موضوع، فاضلاب‌های صنعتی این منطقه را اضافه می‌کند که یکی از موارد آلودگی اساسی به شمار می‌آید که بدون ملاحظه به سمت دریا سرازیر می‌شود.
او ادامه می دهد:" آلودگی این منطقه در مقایسه با تهران ۱۰۰ برابر است در حالی که محیط‌زیست نسبت به این موضوع سکوت کرده است."
تهدید انسانی
هوای عسلویه به قدری آلوده است که تنفس را مشکل کرده است. محمد درویش، در گفت و گو با خبرآنلاین می گوید:" میزان آلاینده‌های گوگردی در این منطقه به حدی است که برای پوشاندن صورت مسأله، روزانه مقداری گاز شیرین به همراه گازهای حاوی گوگرد در مشعل سوزانده می‌شود."
او می افزاید:" ظهور بیماری‌های خطرناکی چون اوتیسم (درخودماندگی)، همواره از کانون بزرگترین شهرک‌های صنعتی جهان آغاز شده و بسیاری بر این باورند که اوتیسم یکی از ناهنجاری‌ها و عقوبت‌های عدم توجه به هنجارهای محیط زیستی در جهان است. ما باید از خطاهای غرب در این حوزه عبرت گیریم و به دست خود نسلی را پرورش ندهیم که هزینه‌های نگهداری و سلامتش بیشتر از منفعت‌های ناشی از کارآفرینی‌هایش باشد."

Leave a Reply

آمار سایت

حدیث روز

ساعت

شعر 2

برترین شاعر و برترین شعر ماه ایران را بشناسید اگر شما هم شاعر هستید اقدام کنید عضویت رایگان

یا مولا علی

سایت شعر لوجنک

ديدگاههاي اخير

  • Carpetspm: ???????,??????????! ...
  • فرنگیس: سلام علیکم لطف کردید سپاس...
  • فرنگیس: سلام علیکم لطف کردید با تشکر...
  • فرنگیس: سلام علیکم ممنونم لطف کردید...
  • فرنگیس: سلام علیکم نظرلطف شماست...